KLIMATYCZNY PANEL OBYWATELSKI O nas

Utrzymanie na Ziemi korzystnego klimatu to jest coś, co bez wątpienia potrafimy zrobić jako ludzkość. Już dziś mamy odpowiednie technologie, aby wytwarzać energię w przyjazny dla środowiska sposób, potrafimy sadzić lasy i odtwarzać zdegradowane ekosystemy. Nade wszystko zaś troska o klimat i planetę jest czymś, co jest ważne dla wielu ludzi. Tym, co jest teraz potrzebne, aby skutecznie chronić klimat Ziemi, to demokratyczny sposób na podejmowanie decyzji, który umożliwi wprowadzanie w życie rozwiązań przyjaznych dla klimatu. Formą demokracji, która, naszym zdaniem, sprzyja podejmowaniu przemyślanych decyzji w tak skomplikowanych kwestiach, jak ochrona klimatu, są panele obywatelskie.

Celem naszej inicjatywy jest, by panele obywatelskie z losowo wyłanianą grupą mieszkańców stały się standardem we wszystkich demokratycznych państwach na świecie. Chcielibyśmy, aby pozwalały na podejmowanie wiążących decyzji tak w kwestiach związanych z ochroną klimatu, jak i we wszystkich innych, które są dla ludzi ważne.

Nasz zespół

Dr Marcin Gerwin – projektuje i koordynuje panele obywatelskie. Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i demokracji deliberacyjnej. Z wykształcenia politolog. Autor książek „Żywność i demokracja”, „Żywność przyjazna dla klimatu” oraz przewodnika po panelach obywatelskich. Oprócz zajmowania się demokracją, prowadzi warsztaty self-care dla aktywistów.

Karolina Woźniak – koordynuje media społecznościowe oraz współpracę z ruchami klimatycznymi. Zawodowo managerka projektów, a z wykształcenia absolwentka filologii angielskiej. Organizatorka warsztatów self-care dla aktywistów. W wolnym czasie trenuje CrossFit i kettle sportowe.

Eva Mackeviča – absolwentka stosunków międzynarodowych na specjalizacji biznes międzynarodowy i gospodarka światowa. Interesuje się mediacjami oraz rozwiązywaniem konfliktów. W wolnym czasie zajmuje się rozwijaniem kompetencji liderskich wśród młodzieży, a także edukacją w zakresie ekologii. Głęboko wierzy,  że każdy może osiągnąć wspaniałe rzeczy, mając odpowiednie nastawienie, właściwą edukację oraz inspirację od innych, dlatego też z dnia na dzień jej wiara w ludzi rośnie.

Zuzanna Nowak – bada teorię systemów politycznych. Ukończyła studia ze stosunków międzynarodowych, ze specjalnością w dyplomacji i stosunkach konsularnych. W ostatnich latach zawodowo zajmowała się edukacją pozaformalną młodzieży w dziedzinach komunikacji międzykulturowej, globalnego obywatelstwa, aktywizmu społecznego i praw człowieka, a także organizacją wydarzeń lokalnych i międzynarodowych. Lubi gotować i uprawiać sport w każdej postaci. Oprócz tego jest bardzo miła.

Katarzyna Sobuś – koordynatorka kampanii. Ukończyła politologię ze specjalizacjami public relations i europeistyka. Przez ostatnie kilka lat zajmowała się analizowaniem prawa z zakresu ochrony środowiska. Miłośniczka gór, jazdy na rowerze i filmu.

Partnerzy

 

Martina Francesca (Włochy) – jako facylitatorka wspiera zespoły, organizacje i społeczności w wypracowywaniu najlepszych rozwiązań. Ukończyła inżynierię elektroniczną. Zaangażowana w ruch Transition Towns. Interesują ją myślenie systemowe, ekologia głęboka oraz nowe formy polityki i partycypacji obywatelskiej. Jej strona internetowa: https://martinafrancesca.it/